Dla miłośników zwierząt najem mieszkania może być problematyczny. Posiadanie zwierzęcia może wiązać się z różnymi wyzwaniami i obowiązkami. W poniższym artykule omówimy najważniejsze kwestie związane z posiadaniem zwierząt w wynajmowanym mieszkaniu.
Czy wynajmujący może zakazać zwierząt w mieszkaniu?
Tak, wynajmujący ma prawo zakazać posiadania zwierząt w wynajmowanym mieszkaniu. Decyzja ta może wynikać z różnych powodów, takich jak obawy o stan techniczny mieszkania, hałas czy alergie. Tego typu postanowienia dotyczące lokalu zwierząt powinny być jasno określone w umowie najmu. Nieprzestrzeganie tych postanowień może skutkować wypowiedzeniem umowy najmu.
W przypadku najmu przepisy nie zabraniają trzymania w wynajętym mieszkaniu zwierzęcia, o ile nie ma takiego zapisu w umowie. Zatem jeśli nie zrobiliśmy takiej adnotacji, to lokator może w mieszkaniu trzymać np. psa, kota lub rybki. Jednocześnie jest zobowiązany do naprawienia wszelkich szkód wyrządzonych przez zwierzę.
Zgoda właściciela na trzymanie zwierzęcia – zabezpieczenie prawne w umowie.
Decyzja czy wynajmować mieszkanie osobie ze zwierzętami czy też nie zależy wyłącznie od właściciela mieszkania. Należy jednak pamiętać, że jeżeli wynajmujący traktuje wynajem poważnie jako źródło dochodu, to najlepiej zabezpieczyć się na każdą ewentualność związaną z ryzykiem powstania szkód w mieszkaniu, zwłaszcza tych wyrządzonych przez zwierzęta domowe. Dobrym rozwiązaniem jest odpowiednie ubezpieczenie lokalu na wynajem. Kolejnym rozwiązaniem jest zażądanie wyższej kaucji, która umożliwi kompleksowe odświeżenie mieszkania. Środki powinny wystarczyć na odmalowanie ścian i sufitów, ewentualną naprawę mebli oraz pozbycie się z mieszkania zapachu zwierzęcia. Najskuteczniejszym sposobem jest ozonowanie wnętrz. Ozon skutecznie niweluje zapachy oraz alergeny. Kolejnym najważniejszym zabezpieczeniem jest sporządzenie dokładnego protokołu zdawczo-odbiorczego. W dokumencie trzeba wyszczególnić wszystkie sprzęty i meble wraz ze szczegółowym opisem ich stanu.
Obowiązki najemcy związane z posiadaniem zwierzęcia w wynajmowanym mieszkaniu.
Najemcy posiadający zwierzęta muszą przestrzegać pewnych obowiązków, które mogą być określone zarówno w umowie najmu, jak i w przypadku najmu przepisy prawa. Do najważniejszych obowiązków należą:
- Utrzymanie czystości: Najemca musi dbać o czystość mieszkania i jego okolic, w tym regularnie sprzątać po zwierzęciu.
- Zachowanie ciszy: Najemca musi zapewnić, że zwierzę nie będzie zakłócać spokoju sąsiadów.
- Zabezpieczenie przed szkodami: Najemca powinien podjąć środki zapobiegające zniszczeniom, takie jak używanie specjalnych osłon na meble czy trenowanie zwierzęcia.
- Naprawienia wszelkich szkód wyrządzonych: Najemca jest odpowiedzialny za naprawienie wszelkich szkód wyrządzonych przez zwierzę, w tym pokrycie kosztów napraw.
Podstawowym przepisem, który muszą respektować opiekunowie, jest art. 431 kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez zwierzęta przechodzi na osobę, która je chowa albo nimi się posługuje. Przez chowanie rozumie się otoczenie zwierzęcia opieką, czyli zapewnienie mu schronienia, jedzenia oraz w razie potrzeby leczenia przez dłuższy czas. Natomiast posługiwanie się zwierzęciem, to nic innego jak wykorzystywanie go w celu uzyskania określonego celu w inny sposób niż wydawanie poleceń.
Warto również wiedzieć, że właściciel odpowiada za hałasy spowodowane np. przez szczekającego w nocy psa. Jeśli zwierzę pozostawione bez opieki regularnie ujada, czym przeszkadza sąsiadom, opiekunowi grożą konsekwencje wynikające z art. 51 kodeksu wykroczeń. Najczęściej właściciel dostaje karę grzywny. Jej wysokość wynosi od 20 do 5000 zł. W skrajnych przypadkach opieka nad uciążliwym pupilem, może doprowadzić do eksmisji najemcy albo licytacji mieszkania własnościowego. Takie rozwiązanie jest przewidziane w ustawach: o własności lokali (art. 16), o spółdzielniach mieszkaniowych (art. 1710/art. 27 ust. 5) oraz o ochronie praw lokatorów (art. 13).
Brak zgody na trzymanie zwierzęcia w wynajmowanym mieszkaniu
Gdy właściciel stanowczo nie zgadza się na trzymanie zwierzęcia w wynajmowanym przez niego mieszkaniu, powinien zawrzeć taki zapis w umowie. Taka adnotacja jest zgodna z przepisami oraz zasadami współżycia społecznego. Skutkiem jej nieprzestrzegania jest wypowiedzeniem umowy najmu przez właściciela, z powodu używana lokalu sprzecznie z kontraktem. Jest to zgodne z art. 11 ust. 2 pkt 1 ustawy o ochronie praw lokatorów. Trzeba jednak pamiętać, że aby wypowiedzieć umowę najpierw musi wystąpić dana okoliczność. Następnie właściciel powinien dostarczyć najemcy pisemne upomnienie. Jeśli nadal lokal będzie użytkował niezgodnie z umową, należy mu wręczyć jej wypowiedzenie. Aby jeszcze skuteczniej zniechęcić najemcę do chowania w mieszkaniu zwierzęcia, właściciel może zawrzeć w umowie klauzulę zawierającą karą umowną za nieprzestrzeganie ustaleń.
Nasze Zespół EVER Nieruchomości posiada doświadczenie w zarządzaniu najmem nieruchomości. Zapraszamy na fachowe doradztwo i bezpieczeństwo przeprowadzenia umowy.
W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji.
Zespół EVER NIERUCHOMOŚCI – zaprasza do biura!