Odpowiedzialność najemcy za szkody wyrządzone w wynajmowanym mieszkaniu.

Zasada wynikająca z prawa cywilnego, mówiąca, że ten, kto wyrządził szkodę ze swojej winy, jest zobowiązany do jej naprawienia. Co ważne, zasada ta obejmuje również nadmierne niedbalstwo, w wyniku którego doszło do zniszczenia mieszkania, a którego można było uniknąć.

W przypadku gdy dojdzie do zniszczenia mieszkania, najemca przede wszystkim jest zobowiązany do pokrycia szkód z tytułu odpowiedzialności cywilnej. Mówi o tym artykuł 675 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym właścicielowi mieszkania przysługuje odszkodowanie w wysokości poniesionych strat. 

Nie jest to jednak jedyna z konsekwencji, jakie mogą spotkać z tego tytułu najemcę. Mogą do nich należeć m.in:

  • zerwanie umowy najmu bez okresu wypowiedzenia. Jest to możliwe w przypadku gdy w umowie wynajmu są zapisy, mówiące, że w czasie jej trwania, właściciel ma prawo przeprowadzać wizyty kontrolne w mieszkaniu,
  • całkowity lub częściowy przepadek kaucji, w przypadku gdy została ona zawarta w umowie. Nie oznacza to jednak, że w każdym przypadku musimy się na to zgadzać. Należy się jednak liczyć z tym, że właściciel może wówczas dochodzić swoich praw przed sądem. Jeżeli wygra, możemy być dodatkowo zobowiązani do pokrycia kosztów sądowych. Co ważne, właściciel ma również prawo skierować sprawę do sądu, jeżeli wielkość szkody przekracza wysokość kaucji.

Kolejnym ważnym zagadnieniem zgodnie z ustawą z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, część napraw leży zarówno po stronie najemcy, jak i wynajmującego. Zgodnie z tą ustawą, najemca jest zobowiązany do wykonania następujących napraw:

  • okien i drzwi,
  • trzonów kuchennych oraz urządzeń grzewczych,
  • osprzętów oraz zabezpieczeń instalacji elektrycznych,
  • przewodów sanitarnych, aż do pionu zbiorczego,
  • pieców węglowych i akumulacyjnych,
  • wbudowanych mebli, włączając w to ich wymianę.

Wszelkie inne naprawy wynikające z normalnego toku użytkowania mieszkania, zgodnie ze wspomnianą powyżej ustawą, leżą po stronie wynajmującej. Wyjątek mogą tutaj zapisy znajdujące się w umowie najmu mieszkania.

Dodatkowo należy wspomnieć o artykule 681 Kodeksu Cywilnego z którego wynika, iż najemca jest zobowiązany do drobnych napraw podłóg, drzwi i okien, malowanie ścian, podłóg oraz wewnętrznej strony drzwi wejściowych, jak również drobne naprawy instalacji i urządzeń technicznych, zapewniających korzystanie ze światła, ogrzewania lokalu, dopływu i odpływu wody. Należy pamiętać, że występują wyjątki – mianowicie zapisy znajdujące się w umowie najmu. 

Najlepszym rozwiązaniem jest zlecić zarządzanie najmem Naszej firmie EVER Nieruchomości. Nie tylko znajdziemy odpowiedniego najemcę, ale również zajmiemy się jego weryfikacją. To na Nas spoczywa odpowiednia prezentacja lokalu i jego marketing. Pomożemy tak przygotować najem by zminimalizować ryzyka związane z nieuczciwymi lokatorami.

Scroll to Top