Czym jest klauzula apostille?
Apostille (czyt. apostil) to poświadczenie dokumentu sporządzonego w jednym kraju, które umożliwia legalne użycie go w innym kraju. Dotyczy to oficjalnych dokumentów, zarówno prywatnych, jak i handlowych. Apostille wydaje organ państwa, z którego pochodzi dokument – w Polsce jest to przede wszystkim Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ) w Warszawie. W Polsce apostille ma postać zadrukowanej naklejki, z odręcznym podpisem urzędnika, pieczęcią urzędową i hologramem.
Apostille a zwykła legalizacja – czym się różnią?
Wyróżniamy dwa podstawowe sposoby legalizacji dokumentów. Pierwszy z nich to apostille, a drugi to tzw. zwykła legalizacja. Z apostille można skorzystać wyłącznie wtedy, gdy kraj docelowy jest sygnatariuszem Konwencji haskiej, natomiast zwykła legalizacja jest wymagana w pozostałych przypadkach.
Jeśli dany kraj akceptuje apostille, procedura kończy się w MSZ lub innej uprawnionej instytucji. Jeśli natomiast państwo nie akceptuje postanowień Konwencji haskiej, po wizycie w MSZ musimy udać się do placówki dyplomatycznej akredytowanej dla Polski (ambasady), gdzie możemy otrzymać oficjalne poświadczenie.
Klauzula apostille przy sprzedaży nieruchomości.
Zdarza się, że spadkobiercami zostają osoby, które nigdy nie były w Polsce, nawet nie widziały nieruchomości, którą odziedziczyły i chcą ją sprzedać. Nie muszą przyjeżdżać do Polski, żeby do tego doprowadzić. Wystarczy, że udzielą komuś pełnomocnictwa do wykonania wszystkich niezbędnych czynności, w tym do sprzedaży nieruchomości w obecności polskiego notariusza. Pełnomocnikiem najczęściej zostaje jeden ze spadkobierców, rodzina lub polski pośrednik w obrocie nieruchomościami.
Klauzula apostille przy kupnie nieruchomości za granicą.
Wraz ze wzrostem zainteresowania Polaków kupowaniem nieruchomości za granicą wielu z nas ma do czynienia z koniecznością uzyskania apostille, ponieważ w innych państwach występujemy jako cudzoziemcy.
Co zawiera apostille?
Klauzula apostille wydawana jest na wniosek osoby, która podpisała dokument, bądź jego posiadacza. Po prawidłowym wypełnieniu poświadcza ona:
- autentyczność podpisu,
- charakter, w jakim działała osoba, która podpisała dokument,
- oraz, w razie potrzeby, tożsamość pieczęci, stempla lub znaczka skarbowego, którym dokument jest opatrzony.
Jak długo trzeba czekać na apostille?
Właściwie przygotowane dokumenty mogą zostać opatrzone klauzulą apostille nawet w tym samym dniu. Jeśli okaże się, że dokument wymaga uzyskania poświadczeń z innych urzędów, czas ten może się przedłużyć. Podczas wizyty możliwe jest poświadczenie do 10 dokumentów. Jeśli masz więcej dokumentów, otrzymasz informację na temat terminu odbioru. MSZ realizuje wnioski o apostille do 30 dni od daty otrzymania.
Ile kosztuje apostille?
Opłata skarbowa za apostille to 60 zł za każdy poświadczany dokument. Opłaty można dokonać w kasie Urzędu m.st. Warszawy przy ul. Nowogrodzkiej 43, w dowolnej placówce pocztowej lub przelewem na konto przed wizytą. Pamiętaj, aby do wniosku dołączyć potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej. Nie ma możliwości dokonania opłaty skarbowej na miejscu w Urzędzie ani przesłania gotówki wraz z wnioskiem.
Zespół EVER NIERUCHOMOŚCI jest do Państwa dyspozycji – zapraszamy do biura!