W 2024 roku sposób rozliczania podatku z najmu prywatnego jest dość prosty. Wyjaśniamy w szczegółach, kiedy wynajmujący powinni rozliczać się z Urzędem Skarbowym oraz jak obliczyć wysokość podatku za wynajem nieruchomości.
W 2024 roku formą opodatkowania dla osób czerpiących dochody z najmu prywatnego dostępna jest tylko jedna forma opodatkowania, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, którego stawka wynosi 8,5%, a przy większych zyskach 12,5%. Nie ma też znaczenia, czy wynajmujesz lokal jako osoba prywatna, czy jako przedsiębiorca – jest tylko jedna możliwa forma opodatkowania.
- 8,5% przychodu do kwoty 100 000 zł oraz
- 12,5% przychodu od nadwyżki ponad 100 000 zł.
Nie obowiązuje tutaj kwota wolna od podatku: wszystkie przychody, jakie przynosi prywatny najem mieszkania, podlegają opodatkowaniu. Wysokość zaliczki na podatek dochodowy oblicza się na podstawie kwoty czynszu, jaka figuruje w umowie najmu. Opodatkowaniu podlega wyłącznie czynsz najmu, a nie opłaty takie jak czynsz do spółdzielni lub opłaty za media albo ubezpieczenie mieszkania, nawet jeżeli uiszczane są przez najemcę tym samym przelewem.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych opłaca się co miesiąc lub co kwartał. Obowiązującym terminem jest 20 dzień miesiąca następującego po miesiącu (lub kwartale), w którym uzyskałeś przychód – za styczeń płacisz do 20 lutego, za luty do 20 marca, itd., a za grudzień danego roku do 20 stycznia roku następnego. O tym, że zdecydowałeś się na kwartalne rozliczanie podatku informujesz urząd skarbowy w zeznaniu rocznym, którym w tym przypadku jest PIT-28.
Ryczałt powinieneś przelewać na swój mikrorachunek podatkowy. Jeśli jeszcze nie korzystałeś z takiego mikrorachunku i go nie znasz, skorzystaj ze specjalnego generatora, który znajdziesz pod adresem: podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego – wystarczy, że wpiszesz tam swój NIP lub PESEL. Informację o mikrorachunku możesz też uzyskać w dowolnym urzędzie skarbowym.
Kto płaci podatek od najmu mieszkania?
Podatek od wynajmu mieszkania ma obowiązek płacić każdy, kto czerpie w ten sposób zyski. Jest to więc zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prowadząca działalność gospodarczą. Jak już wspomnieliśmy, nie ma tutaj żadnej kwoty zwolnionej od podatku. Nie ma też znaczenia, jaki rodzaj umowy podpisałeś i czy zgłosiłeś tę umowę do urzędu skarbowego (najem okazjonalny trzeba zgłaszać, najem tradycyjny nie). Najem okazjonalny jest więc opodatkowany w taki sam sposób, jak najem tradycyjny – poniżej dołączam link do artykułu opisującego szczegółowo najem okazjonalny:
Podatek od wynajmu mieszkania – jaki PIT?
Jak już pisaliśmy wyżej, osoby płacące ryczałt od przychodów z najmu na koniec roku podatkowego muszą złożyć dodatkowe zeznanie, czyli PIT-28. Zeznanie to można złożyć od 15 lutego do 30 kwietnia. PIT-28 można złożyć w tradycyjny sposób lub elektronicznie.
Co grozi za brak podatku od wynajmu mieszkania?
Ukrywanie przychodów z wynajmu w celu uniknięcia opodatkowania może mieć nieprzyjemne konsekwencje, jeśli Urząd Skarbowy odkryje tę praktykę. Skutki mogą obejmować odpowiedzialność karną oraz konieczność uregulowania zaległego podatku wraz z naliczonymi odsetkami. Co ważne, zaleganie z opłatami może zostać zinterpretowane na dwa sposoby:
1. Wykroczenie skarbowe – jeśli zaległości nie przekroczą pięciokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę.
2. Jako przestępstwo skarbowe – jeśli zaległości podatkowe przekroczą podaną kwotę.
Jeśli nasz czyn zostanie zakwalifikowany jako wykroczenie, grozi nam kara finansowa w wysokości dwukrotności minimalnego wynagrodzenia o pracę. Oczywiście, będziemy wówczas musieli też zapłacić zaległy podatek oraz naliczone odsetki.
Nasze Zespół EVER Nieruchomości posiada doświadczenie w zarządzaniu najmem nieruchomości. Zapraszamy na fachowe doradztwo i bezpieczeństwo przeprowadzenia umowy.
W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji.
Zespół EVER NIERUCHOMOŚCI – zaprasza do biura!