Kredyt hipoteczny jest wielkim krokiem w spełnianiu marzeń o posiadaniu własnej nieruchomości. Jednakże, zaciągnięcie kredytu to poważne zobowiązanie finansowe, które wymaga odpowiedzialnego podejścia do spłaty. Niestety, w życiu różnie bywa i mogą pojawić się problemy, które utrudnią regularne spłacanie rat kredytu. W takiej sytuacji bardzo ważne jest, aby znać konsekwencje jego niespłacania i wiedzieć, jak można poradzić sobie w danej sytuacji.
Brak spłaty kredytu hipotecznego – co w takiej sytuacji?
W przypadku zaprzestania spłaty kredytu hipotecznego bank będzie chciał podjąć określone działania, które doprowadzą do odzyskania pożyczonych pieniędzy. Przeanalizujmy najpierw, co może zrobić kredytobiorca zanim rozpocznie się windykacja jego zadłużenia.
Jeśli już wiesz, że nie będziesz w stanie terminowo spłacać raty bankowe, poinformuj o tym swojego kredytodawcę. Poważne zachorowanie lub inne problemy mogą uniemożliwić dokonanie nie tylko najbliższej płatności, ale również kilku kolejnych. Jeśli bank dowie się o tym odpowiednio wcześnie, masz szansę porozumieć się z nim i renegocjować warunki kredytu. Może zgodzić się np. na tymczasowe zawieszenie rat czy wydłużenie okresu kredytowania, co ułatwi Ci przetrwać finansowo trudniejszy okres. Takie rozwiązanie jest czymś naturalnym, bo kredytodawcy, ze względu choćby na uciążliwy i czasochłonny proces windykacji, zależy, żebyś uporał się ze spłatą zadłużenia.
Windykacja kredytu hipotecznego- upomnienia i ponaglenia do zapłaty.
Jeśli nie uda Ci się porozumieć z bankiem lub w ogóle nie poinformujesz go o nadchodzącym braku płatności, nie od razu pojawią się poważne konsekwencje. Początkowe procedury przebiegają spokojnie i przybierają formę tzw. miękkiej windykacji kredytu hipotecznego.
Jeśli minie termin płatności raty, bank wezwie Cię do zapłaty telefonicznie, w wiadomości SMS lub mailowo. W tej sytuacji ważne jest, abyś nie odrzucał prób kontaktu i nie zakładał, że problem rozwiąże się sam. Po upływie miesiąca i kilku prośbach o dokonanie zapłaty kredytodawca wyśle Ci ostateczne wezwanie do zapłaty, co jest już ostatnim momentem na bezstresowe rozwiązanie problemu.
Jeśli działania i próby kontaktu z kredytobiorcą nie przynoszą żadnych rezultatów, wtedy bank może wypowiedzieć umowę kredytu i postawić kwotę zobowiązania w stan wymagalności. Następnie sprawa jest kierowana do sądu i komornika. Dodatkowo bank może umieścić dłużnika w rejestrach dłużników jak BIG i KRD. Warto wiedzieć, że w przypadku kredytu hipotecznego instytucja finansowa może dochodzić swoich roszczeń z hipoteki mieszkania, które stało się zabezpieczeniem kredytu.
Postępowanie egzekucyjne jest ostatnim etapem windykacji należności, powinno być poprzedzone postępowaniem polubownym oraz sądowym. Na poczet niespłaconego kredytu hipotecznego komornik może zająć nie tylko nieruchomość, która była zabezpieczeniem zobowiązania, ale także środki na rachunku bankowym, wynagrodzenie oraz inne części majątku dłużnika.
Procedura windykacyjna w przypadku niespłacania kredytu hipotecznego jest długotrwała i kosztowna. Koszty procesu są przerzucane na dłużnika. Im taka procedura trwa dłużej, tym większe koszty poniesie kredytobiorca. Aby uniknąć działań ostatecznych związanych z zajęciem majątku przez komornika, warto szybko podjąć negocjacje z bankiem o zmianę warunków kredytowania lub skorzystać z kredytu refinansowego.
Podsumowanie
Niespłacanie kredytu hipotecznego to poważne zagrożenie dla stabilności finansowej i utrzymania nieruchomości. Konsekwencje mogą być bardzo poważne, włączając w to narastające odsetki, wszczęcie postępowania windykacyjnego, wypowiedzenie umowy kredytowej i utratę nieruchomości. Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej podjąć działania w celu uregulowania zaległości i uniknięcia dalszych problemów. Skontaktuj się z bankiem, poszukaj alternatywnych źródeł dochodu, skorzystaj z porad ekspertów i rozważ refinansowanie kredytu. Pamiętaj również o budowaniu oszczędności jako zabezpieczenia na przyszłość.
Jeśli masz obawy mimo nowych warunków spłaty zadłużenia nie poradzisz sobie z jego uregulowaniem, pamiętaj o możliwości skorzystania z pomocy Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. O tym, na czym polega taka forma pomocy i kto może po nią sięgnąć, przeczytasz na stronie Ministerstwa Finansów. W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji.
Zespół EVER NIERUCHOMOŚCI – zaprasza do biura!