Eksmisja – w najmie mieszkań.

Eksmisja co to oznacza?

Chociaż w treści przepisów prawnych nie ma oficjalnej definicji pojęcia „eksmisja”, to pod terminem tym rozumie się wszelkie działania prawne i faktyczne, które zmierzają do zmuszenia lokatora do opuszczenia mieszkania oraz do opróżnienia nieruchomości z rzeczy i wydania jej uprawnionej osobie.

Kiedy może dojść do eksmisji?

Eksmisja najczęściej następuje, gdy:

najemca nie płaci czynszu przez dłuższy okres
najemca łamie zasady umowy najmu, np. niszczy mieszkanie, zakłóca spokój sąsiadów, czy wynajmuje lokal bez zgody właściciela
umowa najmu została rozwiązana, a najemca odmawia opuszczenia lokalu
Eksmisja może również dotyczyć osób przebywających w lokalu bez tytułu prawnego, np. dzikich lokatorów.

Jaki jest przebieg eksmisji?

Proces przebiegu eksmisji można podzielić na trzy etapy:

wstępny,
sądowy,
egzekucyjny

Etap pierwszy, czyli etap wstępny, rozpoczyna się, gdy zostaje wysłany list do najemcy, w którym wzywa się go do dobrowolnego wydania bezprawnie zajmowanego lokalu. Jeżeli najemca nie zgodzi się na opuszczenie lokalu, wtedy zaczyna się etap drugi, czyli etap sądowy. Powód domagający się eksmisji najemcy składa wtedy w sądzie powództwo w sprawie opróżnienia lokalu. Następnie, sąd ogłasza rozpoczęcie sprawy i wyznacza termin rozprawy. Na rozprawie zapada wyrok oraz zostaje nadana mu klauzula wykonalności. Dopiero wtedy można zwrócić się ze sprawą do komornika, który ma przeprowadzić eksmisję. Wtedy też rozpoczyna się ostatni etap eksmisji – etap egzekucyjny.

Aby komornik zajął się sprawą, należy dostarczyć mu wniosek wraz z oryginałem wyroku i potwierdzeniem nadania klauzuli wykonalności. Po tej czynności, komornik ustala czy eksmitowanemu przysługuje tytuł prawny do innego lokalu oraz czy otrzymał on sądowne prawo do lokalu socjalnego. Następnie, komornik wzywa najemcę do dobrowolnego opuszczenia lokalu w wyznaczonym terminie.

Czy wszystkich można eksmitować?

Tak, polskie prawo nie przewiduje wyjątków – osób, których nie można by eksmitować. Warto jednak wiedzieć, że istnieją grupy ludzi, których można eksmitować tylko na specjalnych zasadach:

grupa uprzywilejowana – ciężarne kobiety, małoletni, niepełnosprawni, ubezwłasnowolnieni, obłożnie chorzy, bezrobotni zarejestrowani w Powiatowym Urzędzie Pracy, ubodzy emeryci i renciści,
osoby nieuprzywilejowane – czyli pozbawione prawa do zamieszkania w lokalach socjalnych,
pozostałe osoby, które otrzymały nakaz eksmisji z powodu stosowania przemocy domowej i znęcania się nad rodziną oraz ci, których zobowiązano do opuszczenia lokalu zajmowanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego.

Podsumowanie
Eksmisje stanowią skomplikowany i wieloetapowy proces, który jest ostatecznym rozwiązaniem w przypadku długotrwałego niepłacenia czynszu przez lokatora. Choć właściciele mieszkań na wynajem często obawiają się konieczności podjęcia takich działań, statystyki pokazują, że liczba faktycznie przeprowadzonych eksmisji jest znacznie mniejsza niż liczba wniesionych spraw sądowych.

Nasze Zespół EVER Nieruchomości posiada doświadczenie w zarządzaniu najmem nieruchomości. Zapraszamy na fachowe doradztwo i bezpieczeństwo przeprowadzenia umowy.

W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji.

Zespół EVER NIERUCHOMOŚCI – zaprasza do biura!

Scroll to Top