Choć wydawać mogłoby się, że właściciel nieruchomości ma prawo pozbyć się lokatora, który zalega z opłatami za czynsz, to prawda wygląda zdecydowanie inaczej. Najemca lokalu – lokator może zwlekać z opłatami, a wynajmujący mieszkanie nie ma prawa go wyrzucić. Wynajmujący musi rozpocząć procedurę sądową prowadzącą do eksmisji. Takie sytuacje niestety potrafią ciągnąć się latami, ale warto mieć rękę na pulsie i dbać o swoje prawa, gdyż nieuczciwi lokatorzy mogą wygenerować spore koszty i tak naprawdę duże straty, którymi zostaje niesprawiedliwe obciążony uczciwy wynajmujący. Jednak ostatni wyrok sądu okazał się przełomem dla właścicieli nieruchomości i miejmy nadzieję, iż będzie pierwszym krokiem ku bezpieczeństwu dla uczciwych wynajmujących.
Pierwszy wyrok sądu, w którym niepłacący najemca został skazany na podstawie artykułu 286 kodeksu karnego.
Sąd uznał, że najemca dopuścił się oszustwa, doprowadzając właściciela mieszkania do niekorzystnego rozporządzenia mieniem o wartości ponad 14 tys. zł. Oszustwo, zdaniem sądu, polegało na tym, że najemca wprowadził właściciela lokalu w błąd co do zamiaru wywiązania się z zawartej umowy najmu, a następnie zaprzestał płatności czynszu. Mimo długów związanych z niepłaceniem za mieszkanie, robił drogie zakupy i chwalił się tym, publikując filmiki na kanale YouTube. Sąd wymierzył karę półtora roku ograniczenia wolności
Art. 286 kodeksu karnego
§ 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto żąda korzyści majątkowej w zamian za zwrot bezprawnie zabranej rzeczy.
§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Zespół EVER NIERUCHOMOŚCI jest do Państwa dyspozycji – zapraszamy do biura!